اطلاعات درموردماهی ها

اطلاعات درموردماهی ها

گلدفيش

 

گلدفيش ها

نام گروه ماهیان : cyprinidae
نام خانواده: [url="[B]نام ماهیان انواع مختلف گلدفیش، شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مورمیباشد.
طول حداکثر: 10 سانتی متر
سطح شنا: کلیه سطوح آب
مکانهای جاگیری :میان سنگها،گیاهان و مواد شناور
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان
تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و ...
خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما 19 درجه سانتی گراد سختی آب 12 درجه PH 7.6
دشواری نگهداری: گروه 1

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.


آكواريوم :ماهى طلايىGOLD FISHيكى از ماهيان آكواريومى كه مورد علاقه عده زيادى است ماهى طلايى نام دارد. معمولاً اينگونه ماهى را در استخرها و آكواريومهايى كه سيستم گرمايى ندارد و آب آن خيلى گرم نمى شود نگهدارى مى كنند. به راحتى مى توان ماهى هاى طلايى را پرورش داد و تكثير كرد. در شرايط مناسب محيط _ c24 عمر زيادى مى كنند و اندازه آنها به ۵۰ سانتيمتر مى رسد. تخم هاى خود را روى سطوح برگ ها مى ريزند و پس از ۷ روز بچه ماه ها فضاى آكواريوم را پر مى كنند. براى گونه هاى دم چترى به آكواريوم بزرگترى نياز داريم. گونه شهابى با باله هاى نوك تيز و گونه شابان كين نقره اى خاكسترى _ نارنجى با لكه هاى سياه از ديگر انواع ماهى هاى طلايى محسوب مى شوند. محدوده پراكندگى آن چين تا اروپاى شرقى است كه به نقاط ديگر جهان معرفى شده است.


ماهی های طلایی 2 مدل هستن یکی مدل دراز و کشیده یکی هم مدل تپل و گرد . مدل های دراز عمر بیشتری دارن و شرایط نگهداریشون راحت تره و در عوض به قضای بیشتری هم نیاز دارن . دمای خاصی هم نیاز ندارن و حتا در زیر یخ حوض در زمستان هم زنده میمونن . این ماهی ها فقط در فصل بهار تا اوایل تابستان بسته به گرمی هوا تخم میذارن . ماهی نر رو میشه در این فصل شناسایی کرد روی سرپوش آب شش ماهی نر دونه های سفید برجسته ای ظاهر میشه و همینطور بالهای شنای سینه ای ماهی نز ضخیم تر هست و بصورت دالبر دالبر های ظریف و سفید رنگ در میاد . این ماهی ها هم به روش مصنوعی و هم طبیعی میشه ازشون تخم گرفت در روش مصنوعی یک ظرف کوتاه مثل بشقاب یا زیر گلدونی تمیز رو بر میداری و شکم ماده رو به آهستگی از زیرآبشش به سمت مخرج فشار میدی تا تخم ها خارج بشن در ظرف بریزن . بعد ماهی نر رو به همین ترتیب با اسپرمش خارج بشه و بعد با یک پر تمیز آب توی ظرف رو هم میزنی تا همه تخم ها لقاح پیدا کنن . بعد ظرف رو در آکواریومی که از قبل آماده کردی قرار میدی و تهویه رو هم برقرار میکنی و به ازای هر لیتر آب 3 قطره متیل بلو میریزی تا تخم ها قارچ نزنه ! در دماعی 22 تا 24 درجه بعد از 5 روز لارو ها در میان و به مدت 3 روز بی حرکت میچسبن و بعد کم کم شروع به شنا میکنن باید بهشون انفوزوئر بدی یا آب سبز ! از دادن ناپلیوس یا آرتمیا یا دافنی در این موقع جدن باید خودداری بشه چون قابل هضم برای لارو ها نیست ! اگه حرفه ای هستی از عصاره زرده تخم مرغ یا مخمر نان هم میتونی استفاده کنی !
در روش طبیعی هم 2 ماهی نر به ازای یک ماهی ماده در آکواریومی که با گیاه پوشیده شده بندازی اوایل صبح شروع به تخم گذاری میکنن . ماهی نر با شدت ماهی مادهر و دنبال میکنه گاهی هم ماهی ماده تخم ها رو میخوره اما نباید نگرانب اشی چون معمولن خیلی زیاد تخم میذاره . تا نزدیکی های ظهر این کار ادامه داره و وقتی که دیدی فعالیت ماهی ها کم شد باید از تخم ها فورن جدا بشن . به والدین یکروز غذا نباید بدی و از فردا باید با غذاهای با پروتئین بالا تغذیشون کنی مثل کرم خاکی ریز یا دل گاو یا غذاهای متداول دیگه که بهترینش تترا سیکلید و تترا پریما هست که از نظر پروتئینی غنی هستن .

ماهی مرواریدی و ماهی کله شیری و چشم آبگونه ای در شرایط آزمایشگاهی رشد کردن و دمای بالاتری نیاز دارن اما تخم گرفتن از اونها اصلن سخت نیست . نکته مهم اینه که اگه این ماهی ها وارداتی باشن اغلب عقیم شده هستن تا کشورهای دیگه مجبور باشن دائم از اونها ماهی بخرن . بعد هم تغذیه نا مناسب این ماهی ها رو دچاز نازایی میکنه . چاق شدن درونی یکی از اونهاست . در هفته یکبار باید بهشون گرسنگی مطلق داد و روزی دو بار به میزان کن بهشون غذا داد . غذا ها هم متنوع باید باشن کرم خونی منجمد و خشک تترا پریما و تترا مین پرو . تترا پلیکومین که گیاهی هست . دل گاو و آرتما و خمیر نان و ... غذاهایی هستن که مناسبه . در ضمن توجه باید بکنی که موقع تغذیه ماهی ها با دل گاو حتمن روی وعده غذاییشون قطره مولتی ویتامین بچکونی . این فطره رو داروخونه ها دارن و برای اطفال هست . سیفون کردن هفتگی 25% از آب آکواریوم جدن توصیه میشه و رژیم گیاهی و پروتئینی . پی هاش 7 تا 7 و نیم هم مناسبه ! در این شرایط گلدن فیش ها در بهترین حالت قرار میگیرن و حسابی شاداب . فقط باید توجه کنی که بیش از اندازه غذا ندی و اینکه مای های کله شیری و مرواریدی نیاز به دمای 26 تا 28 درجه دارن !!!!!! در ضمن موقع سیفون کردن آب هم از محلول aqua safe باید استفاده کنی که هم ضد کلر هست و هم فلزات رو ته نشین میکنه و هم ویتامین b1 داره و ماهی رو آروم میکنه و بهش استرس وارد نمیکنه . خوبه بعد از اینکار هم یک واحد از محلول Easy balance یا یک کپسول Bactosym استفاده کنی ! استفاده از فیلترهایی حاوی زغال اکتیو و بیو سرامیک هم توصیه میشه .

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 14:49  توسط محمدجوادصادقی  |